E-wydanie Kurier Drzewny

Popyt na włoskie maszyny nie słabnie

Kurier Drzewny

Jaka przyszłość dla branży drzewnej?

O sukcesach i wyzwaniach, jakie przyniósł ze sobą rok 2020, a także o tym, co może czekać branżę drzewną w najbliższej przyszłości, rozmawiamy z Andrzejem Głuchowskim, prezesem firmy ITA.

Kurier Drzewny: Za nami bardzo trudny i pełen nieoczekiwanych wydarzeń rok. Jaki był 2020 dla firmy ITA?
Andrzej Głuchowski: Jesteśmy zadowoleni z wyników sprzedaży, jak i liczby nowych maszyn, które uruchomiliśmy w 2020 roku u naszych klientów. Szczęśliwie, włoskie obrabiarki cieszą się dużym uznaniem wśród polskich producentów. Popyt nie słabnie, a my – jako firma – szybko odpowiadamy na to zapotrzebowanie. Jedynie na początku pandemii mieliśmy dwumiesięczny zastój i wtedy doceniliśmy możliwość skorzystania z tarczy antykryzysowej przygotowanej przez rząd. Oczywiście mam świadomość tego, że są branże, które bardzo ucierpiały. Współczuję wszystkim, którzy znaleźli się w dużo gorszej sytuacji, stracili płynność finansową albo pracę, a w szczególności tym, których osobiście dotknęła choroba.

Kurier Drzewny: Jakie były w Państwa firmie największe sukcesy, a jakie trudności?
Andrzej Głuchowski: ITA pokazała swoją siłę, rozwiązując samodzielnie wiele problemów. Przede wszystkim zmodyfikowaliśmy system komunikacji online z naszymi włoskimi partnerami. Wykorzystaliśmy w maksymalnym stopniu możliwość pracy zdalnej, a sposób przemieszczania się po kraju dostosowaliśmy do obowiązujących przepisów.
Większym wyzwaniem okazały się trudności natury psychologicznej związane z niepewną sytuacją oraz obawą o zdrowie najbliższych i własne. Jednak najważniejsze były: zachowanie spokoju podczas pierwszej fali pandemii oraz decyzja o niezwalnianiu pracowników i kontynuowaniu działalności w możliwie racjonalny sposób.

Kurier Drzewny: A jak obecnie radzi sobie branża drzewna?
Andrzej Głuchowski: Branża drzewna ma się dobrze. Nie słabnie popyt na obrabiarki, utrzymuje się zapotrzebowanie na pracowników. Sygnały, jakie do nas docierają, świadczą o dalszym rozwoju polskich firm, które nadal podejmują inwestycje w celu doskonalenia produktów oraz obniżenia kosztów. Nikt nie spoczywa na laurach.

Kurier Drzewny: Czy, Pana zdaniem, rok 2021 przyniesie duże zmiany dla branży?
Andrzej Głuchowski: Nie sposób tego przewidzieć. Trzeba być przygotowanym na różne scenariusze i dostosowywać działania do okoliczności. Najważniejsze, żebyśmy wkroczyli w niego z pogodą i nadzieją.

Kurier Drzewny: Jakie są najważniejsze plany firmy ITA na ten rok?
Andrzej Głuchowski: W 2021 roku skoncentrujemy się na doskonaleniu obsługi klientów – zarówno pod względem sprzedaży, jak i serwisu. Planujemy wdrożenie wewnętrznych procedur ułatwiających pracę nam i klientom. Zamierzamy też – jak co roku – wprowadzić na rynek nowe maszyny. Co więcej, w ofercie pojawią się kolejne rozwiązania do monitoringu kosztów energii, służące do zwiększenia efektywności energetycznej zakładów produkcyjnych.